Пологівське управління ГУ ДФС у Запорізькій області інформує !
За минулий рік мешканці Пологівського, Більмацького та Розівського районів задекларували 58 мільйонів гривень доходів
Мешканці Пологівського, Більмацького та Розівського районів у 2020 році подали 2802 декларації про майновий стан і доходи за 2019 рік. Про це повідомив в.о. начальника Пологівського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління податкового адміністрування фізичних осіб ГУ ДПС у Запорізькій області Вадим Шкіренко.
Загальна сума отриманих ними доходів склала 58 мільйонів гривень, до бюджетів сплачено 3,5 мільйона податку на доходи фізичних осіб та 411 тисяч гривень військового збору.
Так, 1085 мешканців Пологівщини задекларували 33,07 мільйона, перерахували до бюджетів 1,2 мільйона гривень ПДФО та 168 тисяч військового збору. Від більмацьких декларантів надійшло 873 звітів із сумою 16,7 мільйона, з якої до скарбниць надійшло 1,2 мільйона гривень ПДФО та 148 тисяч гривень військового збору. 844 мешканці Розівського району задекларували 8,2 мільйона, перерахували до бюджету 1,1 мільйон гривень ПДФО та 95 тисяч військового збору.
Найбільшу кількість декларацій подали громадяни, які отримували доходи від продажу сільськогосподарської продукції, вирощеної на власних земельних ділянках площею понад 2 га – 2272. За рік вони заробили 15,2 мільйона гривень. 88 громадян отримали спадщину загальною вартістю 8,9 мільйона. Дохід від продажу рухомого або нерухомого майна задекларували 53 особи на суму 2,2 мільйона. Від здачі в найм нерухомого майна 23 мешканці трьох районів отримали 153 тисячі.
Правом на отримання податкової знижки скористались 356 мешканців Пологівського, Більмацького та Розівського районів, яким повернено 507,5 мільйона.
Детально про те, хто повинен у 2021 році подавати декларацію та відповіді на інші питання можна дізнатися на сайті податкової служби області: https://zp.tax.gov.ua/deklaratsiyna-kampaniya-2021/.
Роз’яснення законодавства
УВАГА! Вебінар! Задекларувати свої доходи - це право чи обов'язок?
Вмикайте вебінар ГУ ДПС у Запорізькій області у четвер 4 лютого об 11:00 на нашій фейсбук-сторінці https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=470281067691001&id=111413623577749.
Хто, за яких умов та в який термін має подавати податкову декларацію, а також яка відповідальність чекає на тих, хто цього не зробить - на ці питання ви почуєте відповіді у трансляції. До зустрічі в ефірі!
Обережно: шахраї знову "збирають" фінансову допомогу!
Зловмисники за допомогою відпрацьованої схеми здійснили чергову атаку на запорізьких підприємців. Афера полягає в наступному: платнику податків телефонують нібито з податкової і від імені певної посадової особи пропонують вирішити питання із не проведенням перевірки за певну винагороду.
На цей раз шахрайські дії зафіксовані у Пологівському районі. Там телефонні дзвінки надходили з номерів: (050) 142-16-10 та (066) 705-89-32. Невідомі особи представлялись завідувачем Пологівського сектору податків і зборів з юридичних осіб та проведення камеральних перевірок та просили надати фінансову допомогу начальнику Пологівської ДПІ з метою уникнення проведення "перевірки з ДПС України".
Застерігаємо платників податків, подібні дзвінки або повідомлення – це один із видів злочинної схеми наживи на довірливих громадянах. Радимо бути пильними, ретельно перевіряти інформацію і у подібних ситуаціях повідомляти правоохоронні органи.
Закон України № 1072: списання боргу є підставою для звільнення майна платника податків з-під податкової застави
Пологівський сектор організації роботи організаційно-розпорядчого управління ГУ ДПС у Запорізькій області нагадує, що Законом України від 04.12.2020 № 1072-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co V-2» (далі – Закон № 1072) підрозділ 10 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі – ПКУ) доповнено новим п. 24, відповідно до якого контролюючий орган здійснює списання без подання заяви платником податків податкового боргу (у тому числі штрафних санкцій і пені) платника податків, сукупний розмір якого за усіма податками і зборами не перевищує 3 060 грн (включно), що за даними інформаційно-телекомунікаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, обліковувався станом на 1 листопада 2020 року та залишився несплаченим/непогашеним станом на дату списання такого боргу.
На списані відповідно до п. 24 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ суми не застосовуються штрафні санкції, не нараховується пеня, передбачені ПКУ, за період з дати набрання чинності Законом № 1072 і до дати списання включно.
Списання податкового боргу згідно з п. 24 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ є підставою для звільнення майна платника податків з-під податкової застави та її виключення з відповідних державних реєстрів.
На підставі наданої контролюючим органом інформації про списані суми податкового боргу підлягають закінченню відкриті державною виконавчою службою виконавчі провадження та припиняються заходи примусового виконання рішень щодо стягнення податкового боргу з платників податків, яким здійснюється списання сум податкового боргу відповідно до п. 24 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, у порядку, визначеному Законом України «Про виконавче провадження».
Для проведення звірки даних по транспортному податку фізособа має можливість звернутись до органу ДПС
Пологівський сектор організації роботи організаційно-розпорядчого управління ГУ ДПС у Запорізькій області інформує, що фізичні особи – платники транспортного податку (далі – податок) мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою (місцем реєстрації) для проведення звірки даних щодо:
а) об’єктів оподаткування, що перебувають у власності платника податку;
б) розміру ставки податку;
в) нарахованої суми податку.
У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів (зокрема документів, що підтверджують право власності на об’єкт оподаткування, перехід права власності на об’єкт оподаткування), контролюючий орган за місцем реєстрації платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
Фізичні особи – нерезиденти у порядку, визначеному п. 267.6 ст. 267 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), звертаються за проведенням звірки даних до контролюючих органів за місцем реєстрації об’єктів оподаткування.
Норми встановлені п.п. 267.6.10 п. 267.6 ст. 267 ПКУ.
До уваги платників ПДВ!
Пологівський сектор організації роботи організаційно-розпорядчого управління ГУ ДПС у Запорізькій області нагадує, якщо у платника ПДВ загальна сума податкових зобов’язань, зазначених ним у поданих податкових деклараціях з урахуванням уточнюючих розрахунків до них, перевищує суму ПДВ, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) (SПеревищ), а сума, визначена п. 2001.3 ст. 2001 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) (SНакл), є недостатньою для реєстрації таким платником податкової накладної або розрахунку коригування до такої податкової накладної за звітні періоди виникнення такого перевищення, платник ПДВ має право зареєструвати податкову накладну або розрахунок коригування в ЄРПН на суму ПДВ, що дорівнює значенню показника SПеревищ, зменшеного на суму задекларованих до сплати податкових зобов’язань за періоди починаючи з 1 липня 2015 року (включаючи податкові зобов’язання, які були сплачені платником ПДВ, та податкові зобов’язання, які не були сплачені платником ПДВ) та збільшеного на значення показника SПопРах незалежно від значення показника SНакл, визначеного відповідно до п. 2001.3 ст. 2001 ПКУ.
Норми встановлені п. 2001. 9 ст. 2001 ПКУ.
Платник ПДВ має право зареєструвати в порядку, визначеному абзацом першим п. 2001. 9 ст. 200.1 ПКУ, тільки податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних за звітні періоди, в яких виникло перевищення податкових зобов’язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням уточнюючих розрахунків до них, над сумою ПДВ, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН (SПеревищ).
Розширено переліки товарів, операції з якими звільняються від ПДВ
Пологівський сектор організації роботи організаційно-розпорядчого управління ГУ ДПС у Запорізькій області повідомляє, що 30.01.2021 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 27 січня 2021 року № 54 «Про внесення змін до переліків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 р. № 224 і 225», якою внесено зміни до переліку товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224, і переліку товарів, робіт і послуг, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на території України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 225 «Деякі питання закупівлі товарів, робіт і послуг, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на території України».
Нагадаємо, що операції з товарами, які наведені у вищезазначених постановах (у тому числі їх імпорт та реалізація на території України), звільняються від оподаткування ПДВ згідно з п. 71 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України.
Постанову № 54 опубліковано в офіційному виданні «Урядовий кур’єр» № 20 від 30.01.2021 і вона розміщена на єдиному вебпорталі органів виконавчої влади України за посиланням«Урядовий портал» за посиланням
https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vnesennya-zmin-do-perelikiv-zatv-a54
Єдиний внесок, сплачений приватним нотаріусом за найманих працівників за попередній рік, можна врахувати у складі витрат
Пологівський сектор організації роботи організаційно-розпорядчого управління ГУ ДПС у Запорізькій області повідомляє, що оподатковуваним податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності. У разі неотримання довідки про взяття на облік особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об’єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат.
Норми встановлені п.178.3 ст.178 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
На підставі положень Закону України від 02 березня 1993 року № 3425-XII «Про нотаріат» із змінами та з метою встановлення єдиного переліку витрат, пов’язаних з організацією роботи приватних нотаріусів, Міністерством юстиції України видано лист від 02.02.2006 № 31-35/20, в якому наведено перелік витрат, які приватні нотаріуси мають право враховувати при обчисленні загального річного оподатковуваного доходу, зокрема, сплату нотаріусами внесків, у тому числі на користь найманих працівників.
Якщо згідно остаточного розрахунку приватними нотаріусами за попередній звітний рік фактично сплачено єдиний внесок у поточному році, у тому числі на користь найманих працівників, то така сплата може бути включена до складу витрат при обчисленні оподатковуваного доходу за звітний рік.
Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску оновлено
Пологівський сектор організації роботи організаційно-розпорядчого управління ГУ ДПС у Запорізькій області нагадує, що з 01.01.2021 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 05.11.2020 № 670 (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 23.12.2020 за № 1289/35572) (далі – Наказ № 670), яким затверджено зміни до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435 (зареєстрований у Міністерстві юстиції України 23.04.2015 за № 460/26905 із змінами) (далі – Порядок).
Зміни до Порядку внесено, зокрема з метою реалізації статей 4, 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
Так, Наказом № 670 зокрема, уточнено порядок подання страхувальниками звіту з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі – Звіт).
Крім того Наказом № 670 встановлено, що у разі припинення або зняття з обліку в податкових органах страхувальник зобов'язаний подати Звіт за останній звітний період до дня державної реєстрації припинення, в якому:
? здійснено державну реєстрацію припинення страхувальника або державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності;
? припинено незалежну професійну діяльність згідно з даними реєстру страхувальників;
? платник втратив статус члена фермерського господарства, набув статусу особи, яка підлягає страхуванню на інших підставах, звільнений від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (єдиний внесок) відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Наказ № 670 опубліковано у бюлетені «Офіційний вісник України» від 28.12.2020 № 101.
Взяття на облік в контролюючому органі ФО, яка здійснює незалежну професійну діяльність
Пологівський сектор організації роботи організаційно-розпорядчого управління ГУ ДПС у Запорізькій області доводить до відома, якщо фізична особа має намір провадити незалежну професійну діяльність, їй необхідно подати особисто або через уповноважену особу до контролюючого органу за місцем свого постійного проживання заяву (для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність) за формою № 5-ОПП та копію документа, що підтверджує право фізичної особи на провадження незалежної професійної діяльності.
Звертаємо увагу, що взяття на облік фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, здійснюється у день отримання від них заяви за формою № 5-ОПП. Контролюючий орган наступного робочого дня з дня взяття на облік надсилає платнику довідку про взяття на облік платника податків, відомості щодо якого не підлягають включенню до ЄДР за формою № 34-ОПП.
У випадку, якщо фізична особа зареєстрована як фізична особа – підприємець та планує здійснювати незалежну професійну діяльність, то вона подає до контролюючого органу заяву за формою № 5-ОПП з позначкою «Зміни» і копію дозволу на провадження професійної діяльності. Такий платник обліковується в контролюючому органі, як фізична особа – підприємець із ознакою провадження незалежної професійної діяльності.
Відповідальність у разі заповнення поля «Призначення платежу» з порушенням
Пологівський сектор організації роботи організаційно-розпорядчого управління ГУ ДПС у Запорізькій області інформує, що відповідно до п. 7 Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів (далі - Порядок), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.07.2015 № 666, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 серпня 2015 року за № 974/27419, у разі заповнення поля «Призначення платежу» з порушенням вимог, визначених у Порядку, документ на переказ приймається до виконання. При цьому вважається, що платник податків сплачує грошове зобов’язання (код виду сплати 101).
Враховуючи вищевикладене, у разі заповнення поля «Призначення платежу» документа на переказ платежів до бюджету (платіжного доручення) з порушенням вимог Порядку відповідальність чинним законодавством не передбачена.
Чи подається декларація при отриманні спадку?
Пологівський сектор організації роботи організаційно-розпорядчого управління ГУ ДПС у Запорізькій області нагадує, що з початку 2021 року стартувала кампанія декларування громадянами доходів, одержаних протягом 2020 року.
Оподаткування об’єктів спадщини залежить від ступеня споріднення спадкодавця і спадкоємця та резидентського статусу.
За нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковуються об'єкти спадщини, що успадковуються членами сім'ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення (І ступень – це батьки, чоловік, дружина, діти, в тому числі усиновлені, ІІ ступень – рідні брати, сестри, бабусі, дідусі з боку матері та з боку батька, онуки).
За ставкою 5% оподатковується вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення (двоюрідні брати (сестри) тощо).
Ставка 18% застосовується для будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем від спадкодавця-нерезидента, та будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем-нерезидентом від спадкодавця-резидента.
Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, зазначається в річній податковій декларації, крім спадкоємців, які отримали у спадщину об’єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб.
Отже, фізичні особи, що одержали дохід у вигляді спадщини, який оподатковується за нульовою ставкою податку, не зобов’язані включати вартість такої спадщини до складу загального річного оподатковуваного доходу.
Такі фізичні особи можуть не подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, але за умови відсутності інших підстав для подання декларації.
Фізичні особи, які отримали спадщину, що оподатковується за ставками 5% та 18%, зобов'язані включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року (не пізніше 30 квітня 2021 року).
Способи отримання фіскального чеку покупцем за оплачені товари (послуги) через програмний РРО
Пологівська ДПІ ГУ ДПС у Запорізькій області повідомляє.
Законом України від 20 вересня 2019 року № 128-IX «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг» встановлено, що суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію з розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).
Єдиний звіт для податку на доходи, військового збору та єдиного внеску – з 1 січня 2021 року
Пологівський сектор організації роботи організаційно-розпорядчого управління ГУ ДПС у Запорізькій області інформує, що Міністерство фінансів України наказом від 15.12.2020 № 773 "Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску і Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску" (далі - Розрахунок) виклало в новій редакції податковий розрахунок за ф. № 1ДФ, який включив у себе і таблиці звіту по єдиному внеску.
Наказ набрав чинності з 1 січня 2021 року.
Розрахунок подається окремо за кожний квартал (податковий період) з розбивкою по місяцях звітного кварталу протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу. Окремий Розрахунок за календарний рік не подається.
Розрахунок подається незалежно від того, виплачує чи не виплачує доходи платникам податку податковий агент та незалежно від того чи виплачені платником єдиного внеску суми такого внеску фактично після їх нарахування до сплати протягом звітного періоду. Розрахунок подається до контролюючих органів за основним місцем обліку.
Починаючи зі звітного періоду І квартал 2021 року платники податків подають нову форму Податкового розрахунку, яка об’єднує інформацію щодо податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного внеску.
Що треба знати платникам єдиного податку про РРО в 2021 році
Пологівська ДПІ ГУ ДПС у Запорізькій області повідомляє, що відповідно до Закону України від 01.12.2020 р. № 1017-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо лібералізації застосування реєстраторів розрахункових операцій платниками єдиного податку та скасування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих штрафних санкцій» з 1 січня 2021 року до 1 січня 2022 року реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО) та/або програмні реєстратори розрахункових операцій (далі ПРРО) не застосовуються платниками єдиного податку (фізичними особами – підприємцями) другої – четвертої груп, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 220 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (у 2021 році – 1 320 000 грн), незалежно від обраного виду діяльності. Також, відповідно до п. 296.10 ст. 296 Податкового кодексу України РРО та/або ПРРО не застосовуються платниками єдиного податку першої групи.
Виключення складають фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку підприємці, які здійснюють:
- реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
- реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров'я;
- реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.
Такі підприємці мають застосовувати РРО в своїй діяльності не залежно від обсягу отриманого доходу.
У разі перевищення платником єдиного податку другої – четвертої груп (фізичною особою – підприємцем) в календарному році обсягу доходу 220 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, застосування реєстратора розрахункових операцій та/або програмного реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов'язковим. Застосування реєстратора розрахункових операцій та/або програмного реєстратора розрахункових операцій починається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується в усіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку.
Тимчасово, до 1 січня 2022 року, санкції, визначені пунктом 1 статті 17 Закону України від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме у разі проведення розрахункових операцій з використанням РРО, програмних РРО або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), непроведення розрахункових операцій через РРО та/або програмні РРО, застосовуються в таких розмірах:
10 % вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) – за порушення, вчинене вперше;
50 % вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) – за кожне наступне вчинене порушення.
Декларування 2021: хто звітуватиме за минулорічні доходи до податкової
Пологівська ДПІ ГУ ДПС у Запорізькій області повідомляє, що з 1 січня 2021 року розпочалась щорічна кампанія декларування доходів громадян. Обов’язок щодо подання декларації у платників податків виникає:
- при отриманні доходів не від податкових агентів (тобто від інших фізичних осіб, які не зареєстровані як самозайняті особи). До таких доходів відносяться, зокрема, доходи від надання в оренду рухомого або нерухомого майна іншим фізичним особам; успадкування чи отримання в дарунок майна не від членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення тощо;
- при отриманні від податкових агентів доходів, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування. До таких доходів відносяться, зокрема, операції з інвестиційними активами;
- при отриманні іноземних доходів;
- та в інших випадках передбачених законодавством, зокрема, при отриманні у власність майна за рішенням суду.
Обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи виключно:
- від податкових агентів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;
- виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених ІV розділом ПКУ;
- від операцій продажу (обміну) майна, дарування, дохід від яких відповідно до розділу IV ПКУ не оподатковується, оподатковується за нульовою ставкою та/або з яких при нотаріальному посвідченні договорів був сплачений податок відповідно до розділу IV ПКУ;
- у вигляді об'єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 ПКУ.
Програмний РРО: реєстрація за 4 кроки
Пологівські податківці розповіли, які кроки треба зробити підприємцю для реєстрації програмного РРО:
Крок 1. Отримати кваліфікований електронний підпис (КЕП) у будь-якого Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг (КНДЕП ІДД ДПС України видає безкоштовно).
Крок 2. Завантажити з веб-порталу ДПС України та встановити програмне забезпечення на будь-який зручний пристрій, який є в наявності. Це може бути комп’ютер, смартфон або планшет.
Посилання для завантаження: https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/programniy-reestrator-rozrahunkovih-operatsiy/.
Крок 3. Подати через Електронний кабінет платника заяви для реєстрації ПРРО та касирів:
- для реєстрації ПРРО знаходимо в приватній частині кабінету та створюємо електронний документ за формою № 1-ПРРО «Заява про реєстрацію програмного реєстратора розрахункових операцій» (J/F1316602);
- для реєстрації касира треба подати Повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованого сертифіката відкритого ключа (для повідомлень щодо сертифікатів відкритих ключів, які застосовуються в ПРРО) форма № J/F1391801.
Вхід в ПРРО (додавання сертифікатів) здійснюється за допомогою ключа касира/старшого касира щодо якого суб’єкт господарювання подав Повідомлення за формою J/F1391801.
Крок 4. Ввести товари в ПРРО. Всі чеки фіскалізуються безпосередньо на сервері ДПС.
Детально ознайомитись з процедурою реєстрацією ПРРО можна у відеоуроці від ДПС за посиланням https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/video-lessons/6842.html
Додаткову інформацію можна дізнатись:
- на веб-порталі ДПС України: www.tax.gov.ua у банері Прграмні РРО;
- в Центрі обслуговування платників Пологівської ДПІ за адресою: м.Пологи, вул. І.Чеберка, 9 тел. (06165) 2-29-49
- в Контакт-центрі ДПС України: 0-800-501-007 (напрямок консультації «5»).
Приватний підприємець отримує доходи. Чи є в нього право на податкову знижку?
З 1 січня 2021 року розпочалася кампанія декларування доходів, отриманих фізичними особами у 2020 році.
Під час кампанії декларування податкові декларації про майновий стан і доходи подають громадяни, які зобов’язані декларувати свої доходи, а також особи, які мають право добровільно подати декларацію для застосування права на податкову знижку.
Платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень пункту 164.6 статті 164 Податкового кодексу, фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати, визначені п.166.3 ст.166 ПКУ.
Загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата (п.п.166.4.2 ст.166 ПКУ).
Заробітна плата це - основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом (п.п.14.1.48 ст.14 ПКУ)
Отже, фізична особа – підприємець не має право на податкову знижку щодо доходів, одержаних від підприємницької діяльності.
Право на податкову знижку має тільки фізична особа-підприємець, яка є найманою особою, виключно до доходів, одержаних протягом року у вигляді заробітної плати.
Фізичні особи, які отримали іноземні доходи, підтверджують довідкою сплачені за межами України податки та збори
Пологівська ДПІ інформує, що згідно з нормами Податкового кодексу України (далі - ПКУ), у разі, якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку - отримувача доходу.
Платник податку - отримувач іноземних доходів зобов’язаний подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі - податкова декларація), та оподаткувати іноземні доходи за ставкою, визначеною п. 167.1 ст. 167 ПКУ (18 %), крім доходів, визначених п.п. 167.5.4 п. 167.5 ст. 167 ПКУ, що оподатковуються за ставкою, визначеною п.п. 167.5.4 п. 167.5 ст. 167 ПКУ (9 %), крім прибутку від операцій з інвестиційними активами, що оподатковується в порядку, визначеному п. 170.2 ст. 170 ПКУ, та прибутку контрольованих іноземних компаній, що оподатковується в порядку, визначеному п. 170.13 ст. 170 ПКУ (п. 170.13 ст. 170 ПКУ набирає чинності з 01.01.2022).
Якщо згідно з нормами міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, платник податку на доходи фізичних осіб може зменшити суму річного податкового зобов’язання на суму податків, сплачених за кордоном, він визначає суму такого зменшення за зазначеними підставами у податковій декларації (п.п. 170.11.2 п. 170.11 ст. 170 ПКУ).
Згідно з п. 13.3 ст. 13 ПКУ доходи, отримані фізичною особою - резидентом з джерел походження за межами України, включаються до складу загального річного оподаткованого доходу, крім доходів, що не підлягають оподаткуванню в Україні відповідно до положень ПКУ чи міжнародного договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України.
Суми податків та зборів, сплачені за межами України, зараховуються під час розрахунку податків та зборів в Україні за правилами, встановленими ПКУ (п.13.4 ст.13 ПКУ).
Для отримання права на зарахування податків та зборів, сплачених за межами України, платник зобов’язаний отримати від державного органу країни, де отримується такий дохід (прибуток), уповноваженого справляти такий податок, довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об’єкт оподаткування. Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачене чинними міжнародними договорами України (п.13.5 ст.13 ПКУ).
Отже, фізична особа - резидент, яка отримала іноземний дохід та сплатила податки за межами України, для отримання права на зарахування сплачених податків повинна надати довідку від державного органу країни, де отримувався такий дохід (прибуток), уповноваженого справляти такий податок, про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об’єкт оподаткування. Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачене чинними міжнародними договорами України.
Закон України № 1072: 3060 грн – сума податкового боргу, яка списується без подання заяви
Пологівська ДПІ нагадує, що Законом України від 04 грудня 2020 року № 1072-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», (далі – Закон № 1072) підрозділ 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – ПКУ) доповнено, зокрема новим п. 24.
Нормами вищезазначеного пункту встановлено, що контролюючий орган здійснює списання без подання заяви платником податків податкового боргу (у тому числі штрафних санкцій і пені) платника податків, сукупний розмір якого за усіма податками і зборами не перевищує 3060 грн (включно), що за даними інформаційно-телекомунікаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, обліковувався станом на 01 листопада 2020 року та залишився несплаченим/непогашеним станом на дату списання такого боргу.
Таке списання здійснюється без застосування положень ст. 101 ПКУ та виключно за даними, що містяться в інформаційно-телекомунікаційних системах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Списані суми підлягають відновленню у разі виявлення обставин, що свідчать про відсутність підстав для списання.
Положення п. 24 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ не застосовується щодо податкового боргу з податків та зборів, які відповідно до податкового, митного та іншого законодавства справляються у зв’язку із ввезенням (пересиланням) товарів на митну територію України або територію вільної митної зони або вивезенням (пересиланням) товарів з митної території України або території вільної митної зони, а також щодо осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Кодексом України з процедур банкрутства.
Нараховані та сплачені або стягнуті за період з дати набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» до дати списання податкового боргу відповідно до цього пункту суми податкового боргу, штрафних санкцій та пені не підлягають поверненню на поточний рахунок платника податку, не спрямовуються на погашення грошового зобов’язання (податкового боргу) з інших податків, зборів, не повертаються у готівковій формі за чеком у разі відсутності у платника податків рахунків у банках.
На списані відповідно до п. 24 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ суми не застосовуються штрафні санкції, не нараховується пеня, передбачені ПКУ, за період з дати набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» і до дати списання включно.
Списання податкового боргу згідно з п. 24 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ є підставою для звільнення майна платника податків з-під податкової застави та її виключення з відповідних державних реєстрів.
На підставі наданої контролюючим органом інформації про списані суми податкового боргу підлягають закінченню відкриті державною виконавчою службою виконавчі провадження та припиняються заходи примусового виконання рішень щодо стягнення податкового боргу з платників податків, яким здійснюється списання сум податкового боргу відповідно до цього пункту, у порядку, визначеному Законом України «Про виконавче провадження».
2. Подайте вчасно звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску підприємцями за себе
Фізичні особи – підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають до податкових органів Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, наступного за звітним періодом (п. 2 розд. ІІІ «Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», затвердженого наказом МФУ від 14.04.2015 № 435).
Звітним періодом є календарний рік.
Звіт подається за формою № Д5 згідно з додатком 5 до Порядку № 435 із зазначенням типу форми «початкова».
Тобто, за результатами року підприємці незалежно від обраної системи оподаткування зобов’язані формувати та подавати до податкових органів за місцем реєстрації «Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого ЄСВ» за формою Додаток 5 до Порядку №435, із зазначенням типу форми «Початкова» до 10 лютого року, наступного за звітним періодом.
Граничний термін подання Додатку 5 за 2020 рік – 9 лютого 2021 року.
Підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
Звіт зазначеними особами не подається.
У разі самостійного визначення бази нарахування єдиного внеску підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему, та які отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, формують та подають Звіт самі за себе один раз на рік - до 10 лютого року, наступного за звітним періодом.
У 2021 році роботодавець виплачує матеріальну допомогу: чи необхідно оподатковувати?
З метою оподаткування податком на доходи фізичних осіб до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту) (п.п. 164.2.1 ст. 164 Податкового кодексу).
Отже, якщо виплата матеріальної допомоги має систематичний характер і така допомога надається всім або більшості працівникам, та її виплата передбачена положеннями про оплату праці найманих працівників (колективним договором, галузевою угодою тощо), то така матеріальна допомога з метою оподаткування прирівнюється до заробітної плати і вся її сума включається до загального місячного оподатковуваного доходу і оподатковується за ставкою 18% і військовим збором за ставкою 1,5%.
Якщо працедавець надає окремим працівникам нецільову благодійну (матеріальну) допомогу за їх заявами у зв’язку з особистими обставинами, яка носить разовий характер (наприклад, на вирішення соціально-побутових потреб), то її оподаткування регулюється п.п. 170.7.3 ст. 170 ПКУ.
Згідно п.п. 170.7.3 ст. 170 ПКУ не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами - юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абз. першим п.п. 169.4.1 ст. 169 ПКУ (у 2021 році – 3180 гривень).
Сума перевищення допомоги над вказаним розміром включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку з відповідним оподаткуванням.
Отже, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається, тобто не оподатковується, сума нецільової благодійної допомоги, що надається роботодавцем, яка сукупно у 2021 році не перевищує 3180 грн., а в частині її перевищення є об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб (18%) і військовим збором (1,5%) на загальних підставах.
Підтримка бізнесу в період карантину. Які суми боргу списуються податковим органом?
Для підтримки бізнесу під час карантинних заходів, передбачено:
- списання податкового боргу платникам податків без подання заяви, якщо його сукупний розмір за усіма податками і зборами не перевищує 3060 грн.(включно) станом на 01.11.2020 року та такий борг залишився несплаченим/непогашеним станом на дату списання,
- списання пені та штрафних санкцій у разі погашення платниками податків податкового боргу, що виник станом на 01.11.2020 року, протягом 6 місяців з дня набрання чинності Законом №1072 та за умови сплати поточних податкових зобов’язань (крім випадків,визначених Законом №1072),
- списання за заявою платника несплачених станом на 01.12.2020 року сум недоїмки з єдиного внеску за період з 01.01.2017 до 01.12.2020, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми недоїмки, нараховані: - фізичним особам - підприємцям (крім підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування); - особам, які провадять незалежну професійну діяльність; - членам фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.
Таке списання здійснюється, якщо зазначеними платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання до 1 березня 2021 року заяви та відповідних документів.
Декларування 2021. Отримано спадок: за яких умов подається декларація?
З початку 2021 року стартувала кампанія декларування громадянами доходів, одержаних протягом 2020 року.
Оподаткування об’єктів спадщини залежить від ступеня споріднення спадкодавця і спадкоємця та резидентського статусу.
За нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковуються об'єкти спадщини, що успадковуються членами сім'ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення;
За ставкою 5% оподатковується вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення.
Ставка 18% застосовується для будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем від спадкодавця-нерезидента, та будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем-нерезидентом від спадкодавця-резидента.
Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, зазначається в річній податковій декларації, крім спадкоємців, які отримали у спадщину об’єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб.
Отже, фізичні особи, що одержали дохід у вигляді спадщини, який оподатковується за нульовою ставкою податку, не зобов’язані включати вартість такої спадщини до складу загального річного оподатковуваного доходу.
Такі фізичні особи можуть не подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, але за умови відсутності інших підстав для подання декларації.
Фізичні особи, які отримали спадщину, що оподатковується за ставками 5% та 18%, зобов'язані включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року (не пізніше 30 квітня 2021 року).
Як підприємці сплачують єдиний податок на період лікарняного?
Підприємці - платники єдиного податку першої і другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку, зокрема, за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів.
Інформація про терміни втрати працездатності з обов’язковим додаванням копії листка непрацездатності подається до податкового органу за заявою у довільній формі (п. 295.5 ст. 295, п.п. 298.3.2 ст. 298 Податкового кодексу).
Заяву щодо терміну втрати працездатності з обов’язковим додаванням копії листка непрацездатності необхідно подавати одразу після закінчення лікарняного.
Нагадаємо, що платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок авансовими внесками не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь звітний період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.
Слід зазначити, що за періоди з 1 грудня по 31 травня 2021 року підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої групи платників єдиного податку, тимчасово звільняються від нарахування та сплати єдиного податку та ЄСВ за себе.
Платні послуги у сфері охорони здоров’я. Чи обов’язкові РРО?
З 1 січня 2021 року при проведенні розрахункових операцій за надані платні послуги у сфері охорони здоров’я необхідно обов’язково застосовувати РРО та/або ПРРО.
РРО/ПРРО не застосовується у разі здійснення розрахунків за надані платні послуги у сфері охорони здоров'я у безготівковій формі (з рахунку на рахунок), через банківські установи, та виключно через сервіси переказу коштів або за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування (ст. 9 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»).
Якщо сімейний лікар, зареєстрований приватним підприємцем отримує кошти на власний рахунок, застосувати РРО не потрібно.
Декларування 2021. Користуйтесь сервісом автоматичного заповнення декларації про майновий стан і доходи
З 1 січня 2021 року розпочалася кампанія декларування громадянами доходів, отриманих протягом 2020 року.
Для спрощення процедури подання декларації діє сервіс автоматичного заповнення декларації про майновий стан і доходи в Електронному кабінеті платника.
Заповнити та подати декларацію про майновий стан і доходи можуть:
- фізичні особи, які відповідно до законодавства зобов’язані подати річну податкову декларацію про майновий стан та доходи;
- особи, які мають право подати декларацію з метою отримання податкової знижки.
При складанні декларації в Електронному кабінеті платника здійснюється часткове автоматичне заповнення декларації про майновий стан та доходи на підставі облікових даних платника, відомостей про отримані доходи, наявних у Державному реєстрі фізичних осіб та відомостей про об’єкти нерухомого чи рухомого майна.
Вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: https://cabinet.tax.gov.ua, а також через офіційний вебпортал ДПС.
Щоб подати декларацію в електронному вигляді необхідно завчасно отримати особистий електронний цифровий підпис, який можна замовити у будь-якому акредитованому центрі сертифікації ключів. З переліком АЦСК можна ознайомитися у відкритій частині Електронного кабінету.
Маєте заборгованість не більше 6800 гривень? Дізнайтесь, як відстрочити
Податковий борг платників податків-фізичних осіб, у тому числі самозайнятих осіб, який станом на 01 грудня 2020 року не перевищує 6 800 гривень, може бути відстрочений до 29 грудня 2021 року за заявою платника у сумі, яка залишилася не погашеною на дату надання відстрочення.
При цьому, відстрочення надається без нарахування процентів за користування таким відстроченям та буде здійснюватися платникам, які станом на 01 грудня 2020 року мали податковий борг за усіма податками та зборами, загальна сума якого сукупно за усіма місцями обліку не перевищує 6800 гривень і залишився несплаченим станом на дату подання платником заяви до податкового органу.
Заява про відстрочення надається платником у довільній формі та якщо у платника наявний податковий борг, що обліковується у декількох територіальних органах податкової служби, то заява надається до кожного такого органу окремо.
У разі відповідності платника критеріям, визначеним Законом №1072, до ІТС вноситься графік відстрочення сплати до 29 грудня 2021 року та якщо платником погашено суму відстроченого податкового боргу у повному обсязі раніше, ніж 29 грудня 2021 року, платник подає до податкового органу заяву у довільній формі щодо скорочення терміну відстрочення.
У разі погашення платником податків повної суми відстроченого податкового боргу не пізніше 29 грудня 2021 року штрафні санкції та пеня, передбачені Податковим кодексом України, на такі сплачені відстрочені суми не застосовуються та не нараховуються, а застосовані (нараховані) підлягають коригуванню до нульових показників.
У випадку непогашення платником податків повної суми відстроченого податкового боргу до настання визначеного строку, а також у разі її погашення після 29 грудня 2021 року штрафні санкції і пеня на відстрочені суми, що залишаться непогашеними, будуть нараховуватися у загальному порядку.
Чи нараховувати єдиний внесок на орендну плату, яка виплачується фізичній особі?
За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов’язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк (ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу).
Платники єдиного внеску - роботодавці: підприємства, установи та організації, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців) (абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI).
Єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у п. 1 (крім абз. 7), ч. 1 ст. 4 цього закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, у яку входять основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», і суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (абз. 1 п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону від №2464-VI)
Договір оренди нежитлового приміщення, укладений на користь фізичної особи, не містить ознак правовідносин, які регулюють виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Отже єдиний внесок під час сплати орендної плати на користь фізичної особи згідно з договором оренди нежитлового приміщення не нараховується.
Прощення фінансових санкцій. За яких умов?
Платникам податків, які погасять у повному обсязі протягом 6 місяців з дня набрання чинності Законом №1072 суми податкового боргу за основним платежем (без штрафних санкцій, пені, крім несплачених процентів за користування розстроченням/відстроченням), що виник станом на 1 листопада 2020 року, та за умови сплати поточних податкових зобов'язань у повному обсязі, штрафні санкції і пеня, що залишилися несплаченими на дату повної сплати такого податкового боргу, підлягають списанню у порядку, визначеному для списання безнадійного податкового боргу, за заявою платника податків.
Ця норма розповсюджується на платників податків, які станом на 01 листопада 2020 року мають податковий борг, за виключенням:
- великих платників податків, що відповідають критеріям, визначеним підпунктом 14.1.24 пункту 14.1 статті 14 ПКУ;
- осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Кодексом України з процедур банкрутства;
- осіб, відносно яких наявні судові рішення, що набрали законної сили, якими розстрочено (відстрочено) стягнення податкового боргу;
- банків, на які поширюються норми Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»;
- осіб, які мають податковий борг з митних платежів;
- осіб, які мають заборгованість зі сплати санкцій за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пені.
Платники податків, які виявлять бажання скористатися можливістю списання податкового боргу з штрафних санкцій та пені, мають подати до податкового органу за місцем обліку такого податкового боргу заяву у довільній формі про наміри скористатися вказаними положеннями Закону №1072.
У такій заяві обов’язково зазначається сума податкового боргу, яку платник планує погасити протягом 6 місяців з дня набрання чинності Законом №1072, що виник станом на 01 листопада 2020 року, а також зобов’язання щодо сплати протягом цього періоду поточних зобов’язань у повному обсязі.
За результатами моніторингу погашення платником податкового боргу та поточних податкових зобов’язань, у разі повної сплати платником з основного платежу, штрафні санкції не застосовуються, а пеня – не нараховується.
Штрафні санкції та пеня, що залишилися несплаченими на дату повної сплати податкового боргу з основного платежу, підлягають списанню за заявою платника податків.
Слід звернути увагу платників, що при погашенні податкового боргу застосовується черговість зарахування коштів, що сплачує такий платник податків, у рахунок погашення податкового боргу, визначена пунктом 87.9 статті 87 Податкового кодексу.
Таким чином, платник податків має бути зацікавлений в найшвидшому погашенні основної суми податкового боргу, щоб якомога більша сума штрафних санкцій та пені була списана.
ГУ ДПС у Запорізькій області інформує:
Запорізькі добувні підприємства на третину збільшили рентні платежі
У 2020 році запорізькі компанії і підприємці спрямували до бюджетів усіх рівнів 511 мільйонів 600 тисяч гривень рентної плати за користування надрами. Як повідомив начальник Головного управління ДПС у Запорізькій області Роман Афонов, у порівнянні з 2019 роком надходження збільшились на 126 мільйонів або на 33 відсотки.
З цієї суми до державного бюджету перераховано 356 мільйонів 800 тисяч гривень, до місцевих бюджетів – 154 мільйони 800 тисяч гривень.
Так, підприємства Василівського та Михайлівського районів направили до скарбниць 462 мільйони, м. Запоріжжя – 17,4 мільйона, м. Токмак, Токмацького та Чернігівського районів – майже 8 мільйонів, Пологівського, Більмацького та Розівського районів – понад 7 мільйонів, Вільнянського, Новомиколаївського районів – 4,4 мільйона, Запорізького району – 3,8 мільйона тощо.
Всього у регіоні зареєстровано 593 компанії, які користуються надрами та видобувають корисні копалини.
Також минулого року 519 суб'єктів господарювання перерахували до бюджетів майже 191 мільйон гривень рентної плати за спеціальне використання води. Зокрема, до держбюджету спрямовано 105 мільйонів, до місцевих – 86 мільйонів.
Підписуйтесь на офіційну сторінку ДПС у Facebook: https://www.facebook.com/TaxUkraine/.
Від погашення податкового боргу запорізьких платників бюджети отримали двісті мільйонів
У минулому році завдяки погашенню податкового боргу до бюджетів усіх рівнів надійшло 200 мільйонів гривень. Як повідомив начальник Головного управління ДПС у Запорізькій області Роман Афонов, до державного бюджету спрямовано 121 мільйон, до місцевих скарбниць – 79 мільйонів.
Фахівці податкової служби застосовували комплекс заходів відповідно до вимог Податкового кодексу України. Так, з рахунків боржників стягнуто платіжними вимогами та вилучено готівкових коштів – 19,3 мільйона. Від підприємств, які знаходяться в процедурах банкрутства, до бюджету залучено 20,4 мільйона. За рахунок виділених коштів органів управління комунальних і державних підприємств скарбниці отримали 2,6 мільйона, від реалізації дебіторської заборгованості – 5,1 міільйона тощо.
Упродовж минулого року до суду подано 902 позови про стягнення боргу в сумі 814 мільйонів. На даний час винесено 247 рішень на суму 541 мільйон, до бюджету сплачено 26,6 мільйона.
Також списано безнадійний податковий борг у сумі 2 мільярди 130 мільйонів, зокрема, у зв’язку з ліквідацією боржників-банкрутів – понад 2 мільярди.
Заборгованість з єдиного внеску погашено у сумі 102 мільйони, у тому числі, через органи Державної виконавчої служби – 34 мільйони. Станом на 1 січня 2021 року недоїмка до пенсійного і соціальних фондів складає 609 мільйонів гривень.
Нагадаємо, суб'єкти господарювання (крім фізичних осіб-підприємців спрощеної системи оподаткування), які упродовж 2017-2020 років не отримували доходи від діяльності, можуть скористатися можливістю списання недоїмки з єдиного внеску, штрафних санкцій та пені за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року. Для цього необхідно подати до 1 березня заяву та звітність до податкового органу за місцем обліку.
Перевірити свій стан розрахунків з бюджетом, зокрема, наявність заборгованості, можна в Електронному кабінеті https://cabinet.tax.gov.ua. Вхід до приватної частини здійснюється за допомогою електронного ключа.
Крім того, інформація про податковий борг платників розміщена на сайті ДПС: https://tax.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/pereliki-/296361.html.
РРО-2021: запорізькі податківці роз'яснюють нюанси використання касової техніки
Фахівці податкової служби Запорізької області продовжують серію роз'яснювальних вебінарів, присвячених особливостям використання реєстраторів розрахункових операцій.
Цього разу податківці відповідали на запитання, які додатково надійшли після останньої онлайн-зустрічі, а також надавали консультації за допомогою навчального модулю, розробленого Державною податковою службою України.
Представникам бізнесу нагадали, які категорії платників звільнені від застосування касової техніки, хто в обов'язковому порядку має працювати з РРО або програмними РРО.
На вебінарі докладно розглянули такі нюанси: порядок використання РРО при здійсненні розрахунків, під час реалізації товарів через Інтернет, при продажу основних засобів. Крім того, підприємцям роз'яснили особливості обліку товарних запасів та застосування касової техніки під час переходу з різних груп спрощеної системи оподаткування й інші питання.
З доходів запоріжців місцеві бюджети отримали більше шести мільярдів гривень
У минулому році представники бізнесу і мешканці регіону спрямували до місцевих бюджетів 6 мільярдів 392 мільйони гривень податку на доходи фізичних осіб (без показників великих підприємств). Як повідомив начальник Головного управління ДПС у Запорізькій області Роман Афонов, рівень сплати до показника 2019 року збільшено на 493 мільйони або на 8 відсотків.
Так, роботодавці і мешканці м. Запоріжжя перерахували до міської скарбниці 2 мільярди 693 мільйони, м. Енергодар, Кам'янсько-Дніпровського та Великобілозерського районів – 917 мільйонів, м. Мелітополь, Мелітопольського та Веселівського районів – 669 мільйонів, м. Бердянськ, Бердянського та Приморського районів – 491 мільйон, Василівського та Михайлівського районів – 397 мільйонів, Пологівського, Більмацького та Розівського районів – 318 мільйонів, Оріхівського та Гуляйпільського районів – 212 мільйонів, Вільнянського, Новомиколаївського районів – 208,5 мільйона тощо.
Серед основних джерел надходжень ПДФО – відрахування від заробітних плат та інших виплат, грошового забезпечення військовозобов'язаних, а також за результатами декларування доходів підприємців та громадян.
Усього в регіоні минулого року нараховувалось 72,3 тисячі платників податку на доходи фізичних осіб.
Підписуйтесь на офіційну сторінку ДПС у Facebook: https://www.facebook.com/TaxUkraine/.
За перший місяць електронні ключі у податковій отримали дві тисячі запоріжців
У січні до податкової служби регіону за отриманням електронних ключів звернулося дві тисячі клієнтів. Фахівці підрозділів реєстрації користувачів видали 4,6 тисячі кваліфікованих сертифікатів відкритих ключів.
Як повідомив начальник Головного управління ДПС у Запорізькій області Роман Афонов, електронні ключів від податкової надають доступ до Електронного кабінету платника та до Е-послуг інших установ і організацій.
Для отримання електронних довірчих послуг потрібен мінімальний пакет документів та часу – процедура займає, у середньому, 5-10 хвилин. Ознайомитися з інформацією, необхідною для користувачів ЕДП та завантажити форми реєстраційних документів разом зі зразками заповнення можна на сайті Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг ІДД ДПС: http://acskidd.gov.ua.
Також платники можуть самостійно формувати нові сертифікати ключів. Докладніше про цю послугу – на інформаційному ресурсі http://acskidd.gov.ua/manage-certificates.
У січні запорізькі роботодавці сплатили 769 мільйонів гривень єдиного внеску
За перший місяць у регіоні до пенсійного і соціальних фондів сплачено 769 мільйонів 347 тисяч гривень єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (за оперативними даними та без показників великих платників). У порівнянні з аналогічним періодом 2020 року рівень надходжень збільшився на 10 відсотків, додатково надійшло 73 мільйони. Про це повідомив начальник Головного управління ДПС у Запорізькій області Роман Афонов.
Найбільші суми єдиного внеску забезпечили суб'єкти господарювання і мешканці обласного центру – 402 мільйони. Платники м. Енергодар, Кам'янсько-Дніпровської та Великобілозерської територіальних громад спрямували 106 мільйонів, м. Мелітополь, Мелітопольської та Веселівської територіальних громад – 71 мільйон, м. Бердянськ, Бердянської та Приморської територіальних громад – 53 мільйони, Пологівської, Більмацької та Розівської територіальних громад – 23,5 мільйона, Василівської та Михайлівської територіальних громад – 23,3 мільйона, Вільнянської та Новомиколаївської територіальних громад – 22 мільйони тощо.
Нагадаємо, базова ставка єдиного внеску складає 22 відсотки. Мінімальна сума внеску для фізичних осіб-підприємців у 2021 році складає 1320 гривень на місяць, а максимальний страховий внесок – 19800 гривень.
Звіт за 2020 рік про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску підприємцям необхідно подати до податкової служби до 10 лютого року. Докладніше – за посиланням: https://zp.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/450671.html.