4 лютого - Всесвітній день боротьби проти раку

Дата: 04.02.2022 07:16

Його метою є підвищення обізнаності людей про рак, а також привернення уваги громадськості до його запобігання, виявлення та лікування.

Головними завданнями є:

• вибір здорового способу життя;
  • рання діагностика;
  • якість життя;
  • лікування для всіх.

За даними ВООЗ існує понад 100 видів раку і хвороба може розвиватися в будь-якій частині тіла та може уразити будь-кого.

Найбільша кількість чоловіків вмирає від наступних п`яти видів раку: раку легенів, шлунку, печінки, ободової й прямої кишки та стравоходу.

Найбільша кількість жінок помирає від: раку грудей, легенів, шлунку, прямої й ободової кишки, та шийки матки.

Рак розвивається з однієї єдиної клітини. Перетворення нормальної клітини в пухлину відбувається в ході багатоетапного процесу, що являє собою перехід передракового стану в злоякісні пухлини. Ці зміни відбуваються в результаті взаємодії між генетичними факторами людини й трьома категоріями зовнішніх факторів, що включають:

• фізичні канцерогени (ультрафіолетове, іонізуюче випромінювання, тривале травмування тканини та ін.);
  • хімічні канцерогени (азбест, компоненти тютюнового диму, афлатоксини, миш`як та інші забруднювачі харчових продуктів і питної води);
  • біологічні канцерогени (інфекції, викликані деякими вірусами, бактеріями або паразитами).

До ознак хвороби відносяться:

• Швидка стомлюваність та немотивована втома.
  • Висока температура протягом довгого часу.
  • Різні ущільнення під шкірою, на шкірі, в паху, в ділянці молочних залоз, в паховій западині.
  • Збільшення лімфатичних вузлів.
  • Різні домішки в сечі та калі: кров, слиз, гній.
  • Тривалий біль у будь-якій ділянці тіла.
  • Незагойні рани й виразки.
  • Швидке зниження ваги без причин.

Основними чинниками ризику розвитку онкологічних захворювань є також: вживання тютюну, алкоголю, нездорове харчування, хронічний стрес та інші.

Однією з провідних проблем онкологічної допомоги є значний рівень занедбаності випадків раку.

Часто це зумовлено відсутністю дбайливого ставлення до власного здоров’я, незнання прийомів самообстеження, нехтуванням профілактичними оглядами, а також недостатньою обізнаністю про можливості  профілактики.

На даний момент відомо, що 43% ракових захворювань можна було б запобігти, дотримуючись елементарних норм здорової поведінки:

• відмови від паління, вживання алкогольних напоїв;
  • фізична активність;
  • збалансована та здорова їжа;
  • своєчасна вакцинація проти вірусів, які викликають рак печінки та шийки матки;
  • утримання від тривалого перебування на сонці та в солярії;
  • проходження вакцинації проти Гепатиту В (для новонароджених);
  • своєчасна діагностика.

Таким чином, якщо вести здоровий спосіб життя та грамотно проводити профілактику раку, ризик захворіти можна значно знизити, а лікування, яке було почате на ранніх стадіях захворювання, дає хороші результати та збільшує ваші шанси на довголіття.

Рак – це хвороба, з якою можна і необхідно боротись,

яку можна та необхідно перемагати!

Бережіть себе та будьте здорові!!!